środa, 9 sierpnia 2017

20 zabaw na deszczowe dni...



Wielu z nas kocha deszcz, szczególnie wówczas, kiedy możemy okryć się ciepłym kocem i popijać gorącą kawę patrząc na spadające krople za oknem. To relaksuje... Ale nie nasze pociechy, dla nich w taką pogodę trzeba wymyślać atrakcyjne zajęcia.

5 zabaw plastycznych:

1. Konstrukcje z pudeł. Przyda się duże pudło, np. po telewizorze, farbki, nożyce (nóż tapicerski), klej, kolorowy papier, tekturowe kubeczki, talerzyki i papierowe torby. Z pudła możecie wyczarować bardzo wiele rzeczy: statek kosmiczny, samolot, domek. Wytnijcie w nim otworki - okna, pomalujcie każdą ze ścian na inny kolor, zaproponuj dziecku wycięcie z kolorowego papieru różnych kształtów i ozdobienie nimi swojego domku.

2. Rysowanie postaci. Ułóż na podłodze duży kawałek tapety. Poproś dziecko, żeby się na nim położyło i obrysuj je dookoła. Zadaniem malca będzie dorysować szczegóły oraz pokolorować swoją postać na papierze.

3. Wytłaczane obrazki. Przygotuj kilka par butów o różnych wzorach wytłoczonych na podeszwie. Wyczyść je, jeśli są brudne. Zaproponuj dziecku, żeby położyło kartkę na podeszwie każdego buta i zamalowało ją świecówką. Powstaną bardzo różnorodne wzorki. Z takich wzorzystych kartek można wycinać różne kształty i układać je w obrazki.

4. Robienie książki. Jeśli Twój malec tryska pomysłami, opowiada Ci niestworzone historie, wymyśla na poczekaniu różne postaci, ta zabawa będzie w sam raz dla niego! Książkę możecie zrobić z pozszywanych ze sobą kartek, z kartek włożonych do segregatora lub z zeszytu z białymi kartkami. Poproś, żeby dziecko podyktowało Tobie opowieść (lub napisało ją samo, jeśli już potrafi). Zapiszcie ją na dole lub górze każdej ze stron. A potem niech dziecko uzupełni książeczkę w ilustracje.

5. Lepienie. To zajęcie dzieci bardzo lubią. A lepić można z plasteliny, masy solnej, gliny. Tematem do ulepienia może być niemal wszystko - warzywa i owoce do zabawkowej kuchni, ciasteczka z masy solnej, które po wysunięciu można pomalować w dowolny kolor, koraliki i wiele innych rzeczy.

5 zabaw w teatrzyk:

1. Przebieranki. Pozwól dziecku przebrać się za różne postaci. Nie zabraniaj mu poszperania we własnej szafie - niech malec wybierze z Twoich rzeczy to, co przyda mu się, by wcielić się w wymyśloną postać. Po przebraniu się zainicjuj zabawę, w której dziecko będzie musiało odtworzyć swoją rolę.

2. Zabawa z pacynkami. W teatrzyk możesz się bawić z dzieckiem nawet bez dodatkowego wyposażenia, wystarczy schować rękę pod stół tak, żeby znad jego krawędzi wyglądała sama pacynka i teatrzyk gotowy! Aktorami w takim teatrze mogą być również lalki i misie.

3. Inscenizacja bajki. Ta zabawa wymaga więcej zaangażowania, bo do niej musicie wszystko zaplanować: wybrać bajkę, stworzyć postacie, inscenizację, dialogi. Ale czy samo przygotowanie się do takiej zabawy nie jest świetną zabawą?

4. Zabawne minki. Zaproponuj dziecku zabawę w odgadywanie co oznacza wyraz twarzy. Twoim zadaniem jest poprzez wyraz twarzy pokazywać różne uczucia - strach, złość, lęk, zdziwienie, radość, zaskoczenie i tp. A zadaniem malucha jest prawidłowo nazwać co dana mina oznacza.

5. Konkurs recytatorski. Udawajcie, że bierzecie udział w konkursie na najlepsze przeczytanie wiersza. Zadbaj też o odpowiednią otoczkę zabawy - niech dziecko ubierze się w odświętny strój, wyjdzie na wcześniej przygotowaną scenę, ukłoni się i zacznie czytać... Aby wszystko się zgadzało z rzeczywistością, po występie dziecka nie może zabraknąć oklasków. W ten sam sposób możecie bawić się w koncerty ze śpiewaniem piosenek. Ta zabawa szczególnie przyda się wstydliwym maluchom, które mają problem z publicznym wystąpieniem w przedszkolu.

5 pomysłów dla aktywnych:

1. Trafianie do celu. Zgniećcie stare gazety w kulki, wyznaczcie cel, do którego będziecie musieli trafić kulką (może to być plakat na ścianie, kosz zrobiony z dużego pudła). Celem możecie też być wy sami. To świetny sposób na rozładowanie energii.

2. Skakanie. Nic się nie stanie, jeśli dziecko zamiast na podwórku poskacze w domu. Skakać można z miejsca na miejsce (można wykorzystać do tego wzorki na dywanie, np. dziecko ma doskoczyć do kwiatka lub kreski). Skacząc można też odtworzyć wcześniej ułożony ze sznurka lub skakanki wzór.

3. Taniec. To kolejny sposób na rozładowanie rozpierającej dziecko energii, a także na świetną zabawę. Tańczcie razem, możesz próbować przemycać w tańcu elementy gimnastyki, którą dziecko nie zawsze chce robić.

4. Naśladowanie zwierząt. To świetny sposób na gimnastykę dla dziecka. Udawajcie że jesteście różnymi zwierzętami i pokazujcie jak one się zachowują. Na przykład jesteście kotami i wyciągacie grzbiety do góry, następnie możecie się zamienić w żabki i kakać tak jak one, lub w niedźwiedzie i chodzić na zewnętrznych krawędziach stóp (dobre ćwiczenie na płaskostopie).

5. Tor przeszkód. Z krzeseł, stołków, poduszek, jaśków i pudełek możecie stworzyć dla malucha tor przeszkód, który trzeba pokonać. Aby to zrobić, dziecko będzie musiało przeciskać się, pełzać, przeskakiwać i mijać przeszkody.

5 sztuczek z balonem:

1. Latający balonik. Nadmuchajcie balon (można nawet nie do końca), przygotujcie suszarkę do włosów i pozwólcie dziecku nacisnąć "magiczny przycisk". Niech balon się unosi w powietrzu!

2. Balon przyklejony do sufitu. Chcesz zaskoczyć dziecko? Potrzyj nadmuchany balon w wełniany koc lub szal. I przyklej go do sufitu.

3. Balon z "silniczkiem". Przeciągnij wzdłuż pokoju sznurek. Nawlecz na niego plastikową rurkę, do której za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklej balon, a następnie go nadmuchaj i puść nie zawiązując. Balon wystrzeli jak z procy!

4. Rysowanie na balonie. Daj dziecku nie nadmuchany balon i pozwól narysować na nim zabawną minkę lub coś innego. Następnie powoli dmuchaj balon i pozwól malcowi obserwować, jak zmienia się jego rysunek.

5. Gniotek. Do zrobienia tej zabawki najlepiej się nadaje balon, z którego już uszło powietrze. Wstaw do jego otworku lejek i powoli napełnij go mąką. Zawiąż otworek i zaproponuj dziecku, żeby dokończyło pracę i dowolnie ozdobiło swojego stworka, który pod naciskiem potrafi przybierać różne kształty i zabawne minki.

Źródło: inspirander.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz